Zinātnieki ir atklājuši zelta spēju veidoties ūdens vidē
Zinātnieki ir atklājuši zelta spēju veidoties ūdens vidē, ziņo NatureNews. Makmastera universitātes Kanādas Hamiltonā zinātnieks Natans Maharvejs un viņa kolēģi atklājuši baktēriju, kas atsevišķus, ūdenī esošus zelta jonus pārvērš zelta tīrradņos.
Atklātās baktērijas Cupriavidus metallidurans un Delftia acidovorans spēj dzīvot vidē ar paaugstinātu zelta koncentrāciju. Pirmā no tām šūnas iekšienē uzkrāj zelta nanodaļiņas. Bet otras baktērijas kolonijas veido ap sevi tumšus gredzenus no koloīdā zelta un mikroskopiskiem tīrradņiem 25 – 50 nm izmērā.Šajos gredzenos zinātnieki atraduši īpašu olbaltumvielu – delftibaktīnu A, kas attīrītā formā pārveido zelta jonus inertā dārgmetāla formā, un tas apstiprina teoriju par baktēriju spēju padarīt apdzīvošanas vidi mazāk toksisku un nosēdināt izšķīdināto zeltu.
Pastāv iespēja, ka nākotnē šie mikroorganismi tiks izmantoti kā indikatori zelta atradnēs. Šobrīd viņi strādā zelta tīrradņu veidošanā laboratorijas apstākļos.
Šeit, Kanādā, mēs ik dienas izaudzējam kilogramu zelta, - saka Natans Maharvejs. Ir zināms, ka cits zinātnieks – Frenka Raits no Adelaidas universitātes Austrālijā paziņojis, ka jau pirms desmit gadiem atklājis zelta daļiņu un baktēriju esamības pierādījumus. Viņš uzskata, ka Kanādas zinātnieku darbs var papildināt viņa pētījumus.
Absolūti tīrs zelts ir tik mīksts, ka to var mīcīt ar rokām.
ziņu saraksts